On-line епідемія. Чи можливо її перебороти?


Останнім часом з’явилася нова психологічна проблема: неконтрольована потреба перебувати весь час в режимі on – line («на лінії»). Деякі психологи вважають, що вона схожа на наркотичну залежність. Інші вважають, що їй притаманні якості, характерні для розладу системи пріоритетів особистості.

В даному випадку індивідуум вкрай залежний від комп’ютерного простору і численних колег-користувачів, постійно домагаючись спілкування з ними, схвалення, оцінки та побоюючись розлуки з ними. Жертви цієї залежності витрачають до 60 годин на тиждень на подорожі по мережі, особливо на групові бесіди, знайомства через електронну пошту або на хитромудрі комп’ютерні ігри. Найгірше, що в цій ситуації вони жертвують своєю роботою, освітою, реальними друзями, навіть сім’єю. В реальний світ вони приносять змодельовані в інтернеті ідеї, які набувають інколи найнеймовірніших форм. Варта згадати масштабну фотоепідемію під назвою 241543903, що поглинула мільйони користувачів по всьому світі.

Дослідниця Кімберлі С. Янг вивчила поведінку 496 людей, які активно користуються послугами on – line. Вона віднесла їх до залежних від Інтернету, якщо вони протягом 12-місячного періоду задовільняли чотирьом або більше критеріями з нижченаведених.

1. Відчували себе занадто поглиненими Інтернетом.

2. Потреби в тому, щоб проводити все більшу кількість часу в Інтернеті для отримання задоволення.

3. Були не здатні контролювати своє користування Інтернетом.

4. Випробовували занепокоєння або роздратування, коли намагалися відірватися від Інтернету.

5. Використовували Інтернет як засіб втечі від проблем або поліпшення свого настрою.

6. Брехали членам сім’ї або друзям, приховуючи те, скільки часу вони зайняті Інтернетом.

7. Ризикували через Інтернет втратою значущих відносин, роботи, навчальних або професійних можливостей.

8. Продовжували повертатися до Інтернету навіть після того, як витрачали надмірні суми грошей на оплату інтернетівських послуг.

9. Ставали замкнутими, коли не мали можливості користуватися Інтернетом, набували нових дурних звичок у реальному житті.

10. Залишалися «на лінії» довше, ніж вони спочатку планували.

Янг виявила, що майже 80% випробовуваних були залежними від Інтернету. Враховуючи розмах цієї проблеми, зараз організується все більше консультативних програм та семінарів, особливо в студентських містечках. Але одним з найбільш популярних терапевтичних підходів є групи підтримки, аналогічні анонімних алкоголіків, – деякі з них, як це не парадоксально, функціонують в Інтернеті.Порадити новину:

Share to Facebook
Share to Odnoklassniki
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Yandex

Самые комментируемые записи

Коментарі закриті.